REJESTRACJA TELEFONICZNA

+48 71 716 24 44

+48 728 964 740, +48 733 083 000

rejestracja on-line

Poniedziałek - Czwartek 8:00 – 20:00

Piątek 8:00 – 18:00

Endoskopia kapsułkowa MiroCam firmy IntroMedic jest najnowszym nieinwazyjnym badaniem jelita cienkiego. Jest to urządzenie wielkości tabletki o wymiarach (24 x 11mm). Kapsuła zawiera: soczewkę, kamerę cyfrową, źródło światła, nadajnik, antenę oraz baterię o znacznej pojemności. Kapsułka jest połykana przez Pacjenta i przemieszcza się biernie przez przewód pokarmowy wykonując liczne zdjęcia . Całość zestawu endoskopii kapsułkowej obejmuje również: rejestrator z kompletem anten oraz stację roboczą, która zczytuje dane pod postacią sekwencji filmowych zapisanych w rejestratorze podczas badania. Urządzenie posiada wysoką rozdzielczości (HD), oraz możliwość wykonania 4 zdjęć na sekundę co przy czasie badania ok. 11 godzin (żywotność baterii) daje ok. 120 tysięcy zdjęć przewodu pokarmowego. Po zakończeniu badania kapsułka drogą naturalną zostaje wydalona, jest jednorazowa i nie nadaje się do ponownego użycia. Badanie nie zastępuje gastroskopii i kolonoskopii, nie daje też możliwości pobrania wycinków. W trakcie badania Pacjent może wykonywać codzienne czynności, większość chorych uważa, że procedura jest nieuciążliwa.

Głównym wskazaniem wykonania endoskopii kapsułkowej jest podejrzenie patologii jelita cienkiego, krwawienie, polipy, zmiany naczyniowe, guzy, niewyjaśniona niedokrwistość, niewyjaśnione bóle jamy brzusznej.

Przeciwwskazania do badania

Endoskopii kapsułkowej nie wykonuje się u osób w ciąży, u pacjentów ze stymulatorami serca, w przypadku niedrożności przewodu pokarmowego oraz przetok.
W trakcie badania należy unikać urządzeń będących źródłem pola elektromagnetycznego, np. kuchenek mikrofalowych, stacji transformatorowych, rezonansu magnetycznego. Należy również powstrzymać się od uprawiania sportu.

Przygotowanie do badania

Przygotowanie jest identyczne jak w przypadku kolonoskopii.