REJESTRACJA TELEFONICZNA

+48 728 964 740, +48 733 083 000

rejestracja on-line

Poniedziałek - Czwartek 8:00 – 20:00

Piątek 8:00 – 18:00

Gastroskopia jest badaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego polegającym na wprowadzeniu specjalistycznego aparatu (gastroskopu) poprzez jamę ustną do przełyku, dalej do żołądka i dwunastnicy. Jest to jedno z najlepszych badań diagnostycznych pozwalających na dokładnie obejrzenie światła przewodu pokarmowego, ocenę ścian, błony śluzowej, zwieraczy, określenie zaburzeń motoryki oraz pobranie wycinków do badania histologicznego. Gastroskopia może mieć również zastosowanie terapeutyczne. W trakcie tego badania można usuwać polipy, zmiany naczyniowe, zakładać protezy, leczyć przełyk Barretta, hamować krwawienie z przewodu pokarmowego. Badanie nie jest bolesne, jest jedynie nieprzyjemne. Klinika dysponuje wysokiej klasy cyfrowymi aparatami OLYMPUS EXERA III seria 185, uznawanymi przez fachowców za najlepsze na świecie.

Wskazanie do badania:

Podejrzenie patologii górnego odcinka przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa, anemia, dodatnia próba na krew utajoną w stolcu, zgaga, odbijanie, zaburzenia połykania, bóle jamy brzusznej, diagnostyka nietolerancji pokarmowych, wzdęcia, utrata masy ciała.

Przygotowanie do badania:

Jeżeli badanie przeprowadzane jest w godzinach porannych pacjent pozostaje na czczo. Jeżeli badanie przeprowadzane jest w godzinach popołudniowych należy przed badaniem 8 godzin nie jeść oraz 4 godziny nie pić. Nie powinno się również palić papierosów oraz żuć gumy.

U chorych stosujących leki wpływające na krzepliwość krwi (Aspiryna, Aclotin, Plavix, Warfaryna, Acenocumarol, nie ma potrzeby ich odstawiania w przypadku gastroskopii diagnostycznej z ewentualnym pobraniem wycinków. Pacjenci ci powinni przed badaniem wykonać pomiar INR, którego pożądany zakres to 2,5 -3,0.

W przypadku wykonywania gastroskopii zabiegowej np. usunięcia polipów żołądka postępowanie jest różne w zależności od przyjmowanych leków, ponadto pacjent powinien mieć ze sobą badanie grupy krwi.

  1. Leki przeciwpłytkowe pochodne kwasu acetylosalicylowego (Aspiryna, Acesan) – nie ma potrzeby odstawiania leku
  2. Leki przeciwpłytkowe tiklopidyna (Aclotin, Ticlo, Ifapidin), klopidogrel (Pegorel, Plavix, Trombex, Vixam, Efient) należy odstawić w porozumieniu z kardiologiem na 5 dni przed zabiegiem endoskopowym.
  3. Leki przeciwzakrzepowe: Acenokumarol, Warfaryna również należy odstawić na 5 dni przed zabiegiem endoskopowym o decyzji odstawienia leków powinien być poinformowany lekarz prowadzący, należy bowiem przestawić pacjenta na heparynę drobnocząsteczkową (Fraxiparine, Clexane). Poziom INR przed zabiegiem powinien być < 1,5.
  4. Leki (Pradaxa, Xalerto, Eliquis) należy odstawić w porozumieniu z lekarzem prowadzącym na 3 dni przed zabiegiem endoskopowym.

Pacjenci z chorobami przewlekłymi

W dniu badania wcześnie rano należy przyjąć wszystkie stosowane leki.

Pacjenci z cukrzycą

Nie należy przyjmować w dniu badania insuliny oraz leków przeciwcukrzycowych jeżeli badanie przeprowadzane jest w godzinach porannych, w przypadku badań zaplanowanych na godziny późniejsze, przygotowanie indywidualnie ustali lekarz gastroenterolog.

Znieczulenie do badania

Badanie gastroskopii można przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym z udziałem anestezjologa. Procedura ta wymaga wykonania badań dodatkowych oraz konsultacji anestezjologa.

Przeciwwskazania do gastroskopii:

Niestabilna dławica piersiowa, przebyty w ostatnim okresie zawał serca, zaburzenia rytmu serca, astma oskrzelowa, zaburzenia krzepnięcia krwi, przebyte w ostatnim okresie zabiegi operacyjne, podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego.