REJESTRACJA TELEFONICZNA

+48 71 716 24 44

+48 728 964 740, +48 733 083 000

rejestracja on-line

Poniedziałek - Czwartek 8:00 – 20:00

Piątek 8:00 – 18:00

Gastroskopia jest badaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego polegającym na wprowadzeniu specjalistycznego aparatu (gastroskopu) poprzez jamę ustną do przełyku, dalej do żołądka i dwunastnicy. Jest to jedno z najlepszych badań diagnostycznych pozwalających na dokładnie obejrzenie światła przewodu pokarmowego, ocenę ścian, błony śluzowej, zwieraczy, określenie zaburzeń motoryki oraz pobranie wycinków do badania histologicznego. Gastroskopia może mieć również zastosowanie terapeutyczne. W trakcie tego badania można usuwać polipy, zmiany naczyniowe, zakładać protezy, leczyć przełyk Barretta, hamować krwawienie z przewodu pokarmowego. Badanie nie jest bolesne, jest jedynie nieprzyjemne. Klinika dysponuje wysokiej klasy cyfrowymi aparatami OLYMPUS EXERA III seria 185, uznawanymi przez fachowców za najlepsze na świecie.

Wskazanie do badania:

Podejrzenie patologii górnego odcinka przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa, anemia, dodatnia próba na krew utajoną w stolcu, zgaga, odbijanie, zaburzenia połykania, bóle jamy brzusznej, diagnostyka nietolerancji pokarmowych, wzdęcia, utrata masy ciała.

Przygotowanie do badania

Pacjenci z chorobami przewlekłymi

W dniu badania wcześnie rano należy przyjąć wszystkie stosowane leki.

Pacjenci z cukrzycą

Nie należy przyjmować w dniu badania insuliny oraz leków przeciwcukrzycowych jeżeli badanie przeprowadzane jest w godzinach porannych, w przypadku badań zaplanowanych na godziny późniejsze, przygotowanie indywidualnie ustali lekarz gastroenterolog.

Znieczulenie do badania

Badanie gastroskopii można przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym z udziałem anestezjologa. Procedura ta wymaga wykonania badań dodatkowych oraz konsultacji anestezjologa.

Przeciwwskazania do gastroskopii:

Niestabilna dławica piersiowa, przebyty w ostatnim okresie zawał serca, zaburzenia rytmu serca, astma oskrzelowa, zaburzenia krzepnięcia krwi, przebyte w ostatnim okresie zabiegi operacyjne, podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego.