REJESTRACJA TELEFONICZNA
+48 728 964 740, 71 307 8000

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK 8:00 – 20:00
REJESTRACJA ON-LINE

ZNAJDŹ NAS

PORADNIA ZABURZEŃ SNU

Poradnia zajmuje się diagnostyką bezdechu sennego oraz zaburzeń snu. Na obturacyjny bezdech senny (OBS) choruje około 6% populacji polskiej, a więc ponad 2 mln mężczyzn i kobiet. Występowanie bezdechu sennego wiąże się z podwyższonym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu oraz zaburzeń rytmu serca. Występujące w nocy epizody bezdechów i niedotlenienia powodują przyspieszenie akcji serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego, a nawet kwasicę oddechową. Obturacyjny bezdech senny wpływa na rozwój niekontrolowanego nadciśnienia tętniczego.
OBS wiąże się z fragmentacją oraz pogorszeniem jakości snu. To wszystko wywiera negatywny wpływ na jakość naszego życia oraz stan zdrowia.
Poligrafia jest badaniem służącym do rozpoznawania obturacyjnego bezdechu sennego. Badanie wykonywane jest w domu pacjenta w trakcie snu, za pomocą specjalistycznej aparatury. W poligrafii oceniamy przepływ powietrza przez nos, ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha oraz saturację, czyli utlenowanie krwi. Aparat jest bardzo mały, łatwo go przypiąć do koszuli nocnej. Pacjent ma założony nosowy czujnik przepływu powietrza, pasy na klatce piersiowej i brzuchu oraz wskaźnik na palcu wskazującym. Badanie jest bezbolesne. Zapis z badania jest oglądany i analizowany przez lekarza z użyciem programu komputerowego. Na podstawie wyniku badania oraz badania lekarskiego dobierany jest optymalny sposób leczenia choroby, tj.: postępowanie niefarmakologiczne, wewnątrzustne aparaty do korekcji ułożenia żuchwy, aparaty PAP (cPAP, autoPAP, biPAP). W ośrodku możliwe jest wystawienie wniosku na aparat PAP refundowanego przez NFZ. Pracownia zapewnia także specjalistyczną obsługę i kontrolę leczenia pacjentów już używających aparatów PAP.

Lekarze specjaliści

Dr n. med. Helena Martynowicz – internista, hipertensjolog, specjalista zaburzeń snu
Lek. med. Dominika Urbanik
– internista, specjalista zaburzeń snu (wiecej…)

Usługi

  1. Poligrafia
  2. Wizyta konsultacyjna, kompleksowa ocena ryzyka pacjenta, dobór optymalnego leczenia
  3. Dobór aparatów PAP (w tym wydawanie wniosków refundowanych przez NFZ)
  4. Kontrola leczenia aparatami PAP