REJESTRACJA TELEFONICZNA

+48 71 716 24 44

+48 728 964 740, +48 733 083 000

rejestracja on-line

Poniedziałek - Czwartek 8:00 – 20:00

Piątek 8:00 – 18:00

Na 2 dni przed sigmoidoskopią nie należy spożywać owoców pestkowych (truskawki, winogrona, kiwi, pomidory) oraz pestek siemienia lnianego, maku, ziaren, musli, chleba gruboziarnistego. W przeddzień badania zjadamy śniadanie, w dalszej części dnia dieta płynna(rosoły, buliony, soki klarowne). W dniu badania pozostajemy na czczo.

W celu przygotowania jelita do badania stosujemy doodbytnicze wlewki dostępnie w aptece (Rectanal, Enema).

Jeżeli badanie przeprowadzane jest w godzinach porannych to pierwszą wlewkę stosujemy wieczorem dnia poprzedniego a kolejną w dniu badania na ok. 3 godziny przed nim. Jeżeli badanie przeprowadzane jest w godzinach popołudniowych to pierwszą wlewkę stosujemy rano w dniu badania a następną na ok. 3 godziny przed badaniem.

Pacjenci stosujący leki wpływające na krzepliwość krwi

U chorych stosujących leki wpływające na krzepliwość krwi (Aspiryna, Aclotin, Plavix, Warfaryna, Acenocumarol), nie ma potrzeby ich odstawiania w przypadku sigmoidoskopii diagnostycznej z ewentualnym pobraniem wycinków. Pacjenci ci powinni przed badaniem wykonać pomiar INR, pożądany zakres to 2,5 – 3,0.

W przypadku wykonywania sigmoidoskopii zabiegowej np. usunięcia polipów postępowanie jest różne w zależności od przyjmowanych leków:

Leki przeciwpłytkowe pochodne kwasu acetylosalicylowego (Aspiryna, Acesan) – nie ma potrzeby odstawiania leku

Leki przeciwpłytkowe tiklopidyna (Aclotin, Ticlo,Ifapidin), klopidogrel (Pegorel, Plavix, Trombex, Vixam, Efient) należy odstawić w porozumieniu z kardiologiem na 5 dni przed zabiegiem endoskopowym.

Leki przeciwzakrzepowe: Acenokumarol, Warfaryna również należy odstawić na 5 dni przed zabiegiem endoskopowym o decyzji odstawienia leków powinien być poinformowany lekarz prowadzący, należy bowiem przestawić pacjenta na heparynę drobnocząsteczkową (Fraxiparine, Clexane). Poziom INR przed zabiegiem powinien być < 1,5.

Leki (Pradaxa, Xalerto, Eliquis) należy odstawić w porozumieniu z lekarzem prowadzącym na 3 dni przed zabiegiem endoskopowym.

Pacjenci z chorobami przewlekłymi

W dniu badania wcześnie rano należy przyjąć wszystkie stosowane leki.

Pacjenci z cukrzycą

Nie należy przyjmować w dniu badania insuliny oraz leków przeciwcukrzycowych jeżeli badanie przeprowadzane jest w godzinach porannych, przypadku badań zaplanowanych na godziny późniejsze, przygotowanie ustali lekarz gastroenterolog.