REJESTRACJA TELEFONICZNA

+48 728 964 740, +48 733 083 000

rejestracja on-line

Poniedziałek - Czwartek 8:00 – 20:00

Piątek 8:00 – 18:00

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu przez odbyt do jelita grubego aparatu (kolonoskopu) wysokospecjalistycznego instrumentu, dzięki któremu możemy dokładnie obejrzeć jelito grube oraz końcową część jelita krętego. Badanie to pozwala wykryć polipy jelita grubego, które pozostawione mogą przekształcić się w raka, uchyłki, guzy, zmiany naczyniowe i szereg innych patologii. Podczas badania można pobierać wycinki do badania histologicznego co czasami jest konieczne do postawienia trafnej diagnozy. Ponadto w trakcie zabiegu można również usuwać polipy, zmiany naczyniowe, zakładać protezy. Podczas kolonoskopii wdmuchiwane jest do jelita powietrze co powoduje dyskomfort, objawy wzdęcia, kolkę lub ból. Odczucie bólu jest jednak bardzo indywidualne, ale u znacznej części pacjentów można przeprowadzić to badanie bez znieczulenia stosując odpowiednie techniki endoskopowe. Czasami jednak u chorych wrażliwych, ze zrostami jelita grubego, z nasilonym skurczem potrzebne jest znieczulenie ogólne z anestezjologiem dla komfortowego wykonania badania. Klinika dysponuje wysokiej klasy cyfrowymi aparatami OLYMPUS EXERA III seria 185, uznawanymi przez fachowców za najlepsze na świecie.

Przygotowanie do kolonoskopii

Na tydzień przed planowanym badaniem pacjent powinien przerwać suplementację żelaza. Na 3 dni przed kolonoskopią nie należy spożywać owoców pestkowych (truskawki, winogrona, kiwi, pomidory) oraz pestek siemienia lnianego, maku, ziaren, musli, chleba gruboziarnistego. W dniu poprzedzającym badanie stosujemy wyłącznie dietę płynną (bulion, klarowne soki, herbata). W dniu badania możemy wyłącznie pić wodę, najlepiej niegazowaną. Picie wody należy zakończyć na 3 godziny przed badaniem.

Zalecane środki czyszczące jelito to: Eziclen, CitraFleet, Fortrans, Movipred. Preparaty te dostępne są w aptece na receptę. Najlepsze efekty oczyszczenia jelita grubego uzyskujemy przy zastosowaniu dwóch dawek środka czyszczącego. Sposób przygotowania uzależniony jest od pory badania. Jeżeli badanie zaplanowane jest w godzinach porannych to środki przyjmujemy dnia poprzedniego o godzinie 14 i 20. Jeżeli badanie odbędzie się w godzinach popołudniowych to pierwszą porcję środka przyjmujemy wieczorem dnia poprzedniego a kolejną w dniu badania rano; środek poranny należy tak przyjąć aby zakończyć picie wody 3 godziny przed wyznaczonym terminem badania. Kolejnym sposobem przygotowania jest szybkie przygotowanie do badania (Split-dose). Środek przyjmujemy dwukrotnie w dniu badania. Pierwsza porcja wcześnie rano np. godzina 6, kolejna porcja środka tak zaplanowana aby zakończyć picie wody 3 godziny przed terminem badania.

Przykładowe schematy przygotowania do kolonoskopii

Przygotowanie do Kolonoskopii preparatem Eziclen (badanie rano)

W dniu poprzedzającym badanie lekkie śniadanie, na obiad tylko przecedzona klarowna zupa, można również pić klarowne soki, herbatę. Przez cały okres przygotowania zaleca się pić wodę mineralną niegazowaną w dowolnej ilości, 1 litr wody po przyjęciu pierwszej dawki leku i kolejny 1 litr po następnej dawce leku. O godzinie 14 należy rozpuścić (1 buteleczkę preparatu Eziclen w pół litra wody) i powoli wypić w ciągu 1 godziny, następnie należy wypić dodatkowo 1 litr wody w dowolnym czasie. O godzinie 20 należy powoli wypić w ciągu 1 godziny kolejną porcję leku, (1 buteleczka Eziclen rozpuszczona w pół litra wody), oraz wypić kolejny 1 litry wody w dowolnym czasie. Od picia wody należy powstrzymać się na 3 godziny przed planowanym badaniem.

Przygotowanie do Kolonoskopii preparatem Eziclen (badanie po południu)

W dniu poprzedzającym badanie lekkie śniadanie, na obiad tylko przecedzona klarowna zupa, można również pić klarowne soki oraz herbatę. Przez cały okres przygotowania zaleca się pić wodę mineralną niegazowaną w dowolnej ilości, 1 litr po przyjęciu 1 dawki leku i kolejny 1 litr po następnej dawce leku. O godzinie 20 należy rozpuścić (1 buteleczkę preparatu Eziclen w pół litra wody) i powoli wypić w ciągu 1 godziny, następnie należy wpić 1 litr wody w dowolnym czasie. W dniu badania o godzinie 8 rano należy wypić kolejną porcję leku (1 buteleczka Eziclen rozpuszczona w pół litra wody), oraz wypić kolejny 1 litry wody. Picie wody należy zakończyć 3 godziny przed planowanym badaniem.

Przygotowanie do Kolonoskopii preparatem Eziclen (szybkie przygotowanie – Split-dose)

W dniu poprzedzającym badanie lekkie śniadanie, na obiad tylko przecedzona klarowna zupa, można też pić klarowne soki lub herbatę. Przez cały okres przygotowania można pić wodę mineralną niegazowaną w dowolnej ilości. Zaleca się 1 litr po przyjęciu 1 dawki leku i kolejny 1 litr po następnej dawce leku. W dniu badania o godzinie 6 rano należy rozpuścić (1 buteleczkę preparatu Eziclen w pół litra litra wody) i powoli wypić w ciągu 1 godziny następnie należy wpić 1 litr wody w dowolnym czasie. O godzinie 11 należy wypić kolejną porcję leku (1 buteleczka Eziclen rozpuszczona w pół litra wody) oraz wypić kolejny 1 litry wody w dowolnym czasie. Należy zwrócić uwagę aby picie wody zakończyć 3 godziny przed badaniem.

Pacjenci stosujący leki wpływające na krzepliwość krwi

U chorych stosujących leki wpływające na krzepliwość krwi (Aspiryna, Aclotin, Plavix, Warfaryna, Acenocumarol), nie ma potrzeby ich odstawiania w przypadku kolonoskopii diagnostycznej z ewentualnym pobraniem wycinków. Pacjenci ci powinni przed badaniem wykonać pomiar INR, pożądany zakres to 2,5 – 3,0.

W przypadku wykonywania kolonoskopii zabiegowej np. usunięcia polipów postępowanie jest różne w zależności od przyjmowanych leków:

  1. Leki przeciwpłytkowe pochodne kwasu acetylosalicylowego (Aspiryna, Acesan) – nie ma potrzeby odstawiania leku
  2. Leki przeciwpłytkowe tiklopidyna (Aclotin, Ticlo,Ifapidin), klopidogrel (Pegorel, Plavix, Trombex, Vixam, Efient) należy odstawić w porozumieniu z kardiologiem na 5 dni przed zabiegiem endoskopowym.
  3. Leki przeciwzakrzepowe: Acenokumarol, Warfaryna również należy odstawić na 5 dni przed zabiegiem endoskopowym o decyzji odstawienia leków powinien być poinformowany lekarz prowadzący, należy bowiem przestawić pacjenta na heparynę drobnocząsteczkową (Fraxiparine, Clexane). Poziom INR przed zabiegiem powinien być < 1,5.
  4. Leki (Pradaxa, Xalerto, Eliquis) należy odstawić w porozumieniu z lekarzem prowadzącym na 3 dni przed zabiegiem endoskopowym.

Pacjenci z chorobami przewlekłymi

W dniu badania wcześnie rano należy przyjąć wszystkie stosowane leki.

Pacjenci z cukrzycą

Nie należy przyjmować w dniu badania insuliny oraz leków przeciwcukrzycowych jeżeli badanie przeprowadzane jest w godzinach porannych, przypadku badań zaplanowanych na godziny późniejsze, przygotowanie ustali lekarz gastroenterolog.

Znieczulenie do badania

Badanie kolonoskopii i można przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym z udziałem anestezjologa. Procedura ta wymaga wykonania badań dodatkowych oraz konsultacji anestezjologa.

Przeciwwskazanie do kolonoskopii

Niestabilna dławica piersiowa, przebyty w ostatnim okresie zawał serca, zaburzenia rytmu serca, astma oskrzelowa, zaburzenia krzepnięcia krwi, przebyte w ostatnim okresie zabiegi operacyjne, podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego.

Sigmoidoskopia

Jest podobnym technicznie badaniem do kolonoskopii, wykonywana jest przy użyciu tego samego aparatu, którym wykonujemy kolonoskopię, jednak zasięg badania jest ograniczony do zgięcia śledzionowego tym samym w trakcie tego badania oglądamy jedynie 1/3 całego jelita grubego.

Przygotowanie do Sigmoidoskopii

Na 2 dni przed sigmoidoskopią nie należy spożywać owoców pestkowych (truskawki, winogrona, kiwi, pomidory) oraz pestek siemienia lnianego, maku, ziaren, musli, chleba gruboziarnistego. W przeddzień badania zjadamy śniadanie, w dalszej części dnia dieta płynna(rosoły, buliony, soki klarowne). W dniu badania pozostajemy na czczo.

W celu przygotowania jelita do badania stosujemy doodbytnicze wlewki dostępnie w aptece (Rectanal, Enema).

Jeżeli badanie przeprowadzane jest w godzinach porannych to pierwszą wlewkę stosujemy wieczorem dnia poprzedniego a kolejną w dniu badania na ok. 3 godziny przed nim. Jeżeli badanie przeprowadzane jest w godzinach popołudniowych to pierwszą wlewkę stosujemy rano w dniu badania a następną na ok. 3 godziny przed badaniem.

Pacjenci stosujący leki wpływające na krzepliwość krwi

U chorych stosujących leki wpływające na krzepliwość krwi (Aspiryna, Aclotin, Plavix, Warfaryna, Acenocumarol), nie ma potrzeby ich odstawiania w przypadku sigmoidoskopii diagnostycznej z ewentualnym pobraniem wycinków. Pacjenci ci powinni przed badaniem wykonać pomiar INR, pożądany zakres to 2,5 – 3,0.

W przypadku wykonywania sigmoidoskopii zabiegowej np. usunięcia polipów postępowanie jest różne w zależności od przyjmowanych leków:

Leki przeciwpłytkowe pochodne kwasu acetylosalicylowego (Aspiryna, Acesan) – nie ma potrzeby odstawiania leku

Leki przeciwpłytkowe tiklopidyna (Aclotin, Ticlo,Ifapidin), klopidogrel (Pegorel, Plavix, Trombex, Vixam, Efient) należy odstawić w porozumieniu z kardiologiem na 5 dni przed zabiegiem endoskopowym.

Leki przeciwzakrzepowe: Acenokumarol, Warfaryna również należy odstawić na 5 dni przed zabiegiem endoskopowym o decyzji odstawienia leków powinien być poinformowany lekarz prowadzący, należy bowiem przestawić pacjenta na heparynę drobnocząsteczkową (Fraxiparine, Clexane). Poziom INR przed zabiegiem powinien być < 1,5.

Leki (Pradaxa, Xalerto, Eliquis) należy odstawić w porozumieniu z lekarzem prowadzącym na 3 dni przed zabiegiem endoskopowym.

Pacjenci z chorobami przewlekłymi

W dniu badania wcześnie rano należy przyjąć wszystkie stosowane leki.

Pacjenci z cukrzycą

Nie należy przyjmować w dniu badania insuliny oraz leków przeciwcukrzycowych jeżeli badanie przeprowadzane jest w godzinach porannych, przypadku badań zaplanowanych na godziny późniejsze, przygotowanie ustali lekarz gastroenterolog.

Znieczulenie do badania

Badanie można przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym z udziałem anestezjologa. Procedura ta wymaga wykonania badań dodatkowych oraz konsultacji anestezjologa.

Przeciwwskazanie do sigmoidoskopii

Niestabilna dławica piersiowa, przebyty w ostatnim okresie zawał serca, zaburzenia rytmu serca, astma oskrzelowa, zaburzenia krzepnięcia krwi, przebyte w ostatnim okresie zabiegi operacyjne, podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego.